معرفی وبلاگ
حضرت آیت الله خامنه ای در نشست اندیشه های راهبردی ؛ نقش و سهم بانوان را در نظام اسلامی ممتاز و بی بدیل دانستند و خاطر نشان کردند : " نقش بانوان در دوران مبارزه پیروزی انقلاب اسلامی ، بعداز انقلاب بویژه دوره بسیار سخت دفاع مقدس و در عرصه های مختلف ، نقش مؤثر ، ممتاز و بی جایگزینی است که با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست ." از نگاه رهبر انقلاب اسلامی ، اولین کسی که نقش و جایگاه ممتاز بانوان را درک کرد و زمینه ساز نقش افرینی برجسته زنان در عرصه های مختلف شد ، امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود.
دسته
لينك دفاتر سازمان
لينك دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 277048
تعداد نوشته ها : 534
تعداد نظرات : 37
Rss
طراح قالب
GraphistThem263


كرامت انساني زن، در سايه عفاف او تامين مي‌شود. حجاب نيز يكي از احكام ديني است كه براي حفظ و پاكدامني زن و نيز حفظ جامعه از آلودگي‌هاي اخلاقي تشريع شده است. نهضت عاشورا براي احياي ارزش‌هاي ديني بود. در سايه آن حجاب و عفاف زن مسلمان نيز جايگاه خود را يافت و امام حسين عليه‌السلام و زينب كبري و دودمان رسالت، چه با سخنانشان، چه با نحوه عمل خويش، يادآور اين گوهر ناب گشتند. براي زنان، زينب كبري و خاندان امام حسين عليه‌السلام الگوي حجاب و عفاف است. اينان در عين مشاركت در حماسه عظيم و اداي رسالت حساس و خطير اجتماعي، متانت و عفاف را هم مراعات كردند و اسوه همگان شدند
.
حسين بن علي عليهماالسلام به خواهران خويش و به دخترش، فاطمه، توصيه فرمود كه اگر من كشته شوم، گريبان چاك نزنيد، صورت مخراشيد و سخنان ناروا و نكوهيده مگوييد. اينگونه حالات، در شان خاندان قهرمان آن حضرت نبود، به خصوص كه چشم دشمن ناظر صحنه‌ها و رفتار آنان بود.

عكس

 در آخرين لحظات، وقتي آن حضرت صداي گريه بلند دخترانش را شنيد برادرش عباس و پسرش علي اكبر را فرستاد كه آنان را به صبوري و مراعات آرامش دعوت كنند.
رفتار توام با عفاف و رعايت حجاب همسران و دختران شهداي كربلا و حضرت زينب، نمونه عملي متانت بانوي اسلام بود. امام سجاد عليه‌السلام نيز تا مي‌توانست، مراقب حفظ شوون آن بانوان بود. در كوفه به ابن زياد گفت: مرد مسلمان و پاكدامني را همراه اين زنان بفرست، اگر اهل تقوايي!
هدف از نقل اين نمونه‌ها نشان دادن اين نكته است كه هم خاندان امام حسين عليه‌السلام، نسبت به حجاب و عفاف خويش مواظبت داشتند، و هم از رفتار دشمن در اين كه حريم حرمت عترت پيامبر را نگاه داشته و آنان را در معرض تماشاي مردم قرار داده بودند، به شدت انتقاد مي‌كردند.
با آن كه زيردست دشمن بودند و داغدار و مصيبت‌زده از منزلي به منزلي و از شهري به شهري و از درباري به درباري آنان را مي‌بردند، با نهايت دقت، نسبت به حفظ‌ شان و مرتبه يك زن پاكدامن و متعهد مراقبت داشتند و در همان حال نيز سخنراني‌هاي افشارگرانه و انجام رسالت و تبيين و دفاع از اهداف شهدا باز نمي‌ماندند. حركت اجتماعي سياسي، در عين مراعات حجاب و عفاف. و اين درسي براي بانوان در همه دوران‌ها و همه شرايط است.

 


دسته ها :
X